Elegancki Garnitur do Pracy

Wydawać by się mogło, że moda przez wieki była przywilejem kobiet. Obszerne suknie stanowiły o ich zamożności i wpływach. Z drugiej strony kobiety z niecierpliwością czekały na zmiany w swoim ubiorze. W drodze ewolucji nastąpiły zmiany, które wyzwoliły kobiety z ucisku konserwatyzmu i konwenansów. Wiek XX to czas podejmowania pracy przez kobiety. Warunki wojenne miały wpływ na ograniczenie ozdobności ubioru damskiego. W sferze mody to przede wszystkim wyzwolenie z gorsetów. Moda stała się odbiciem rzeczywistości. Kobiety zaczęły nosić męskie spodnie, marynarki, kamizelki i koszule. Powstawały pierwsze stroje inspirowane ubiorem roboczym. Te z kolei miały być przede wszystkim funkcjonalne. Kroje również uległy odświeżeniu. Z uwagi na gwałtownie zmieniające się warunki gospodarcze w tym celu dostosowywano ubiory męskie do kobiecych figur. Trendy lat 30 XX w. zaskoczyły niespodziewanym powrotem do kultu kobiecości i jej walorów– geometrycznych figur i dopasowanych sukni modelujących sylwetkę. Moda miała być funkcjonalna i minimalistyczna.
Panie  wreszcie odziedziczyły spodnie, które stały się ich codziennym ubiorem. Nosiły je dumnie, z poczuciem ważnej misji. Wielkim wydarzeniem była premiera słynnego „Le smoking”, czyli ikonicznego duetu dwurzędowej marynarki z satynowymi klapami i spodni zaprasowanych w męski kant. Kobiety przejęły męski przywilej zaczynając jednych intrygować, a innych szokować. Ówczesne damskie garnitury były zdecydowanie ciekawsze i żywsze niż ich męskie odpowiedniki. Cenione za wygodę, damskie garnitury gościły podczas oficjalnych wystąpień, choć wciąż narażały na krytykę opinii publicznej. Damski kostium z szerokimi spodniami oraz jedwabną koszulą stał się uniformem dla oraz kobiet pracujących na eksponowanych stanowiskach. Panie ceniły go za możliwość oderwania się od tradycyjnych sukienek. Współcześnie szczególnie modne są szerokie, lejące spodnie typu pallazo lub modele z wysokim stanem, kantem oraz eleganckimi mankietami. Dla odważnych kobiet nie lada gratką są czerwone garnitury z marynarką dwurzędową, a  panie ceniące minimalizm i szyk kochają eleganckie białe komplety letnie. Biznesową klasyką są zestawy w zachowawczej kolorystyce czerni oraz granatu.
W poszukiwaniu inspiracji, warto poświęcić uwagę pracom uznanych polskich marek modowych. Przykładem klasycznej istoty elegancji są projekty uznanej marki. Marka ta tworzy ponadczasowe kolekcje damskie i męskie z szacunkiem dla tradycji i wzorów mody polskiej. Wyróżnia je zwłaszcza  użycie wysokiej klasy materiałów oraz niezwykle dbałych wykończeń. Marka śmiało wyznacza nowe trendy.